Unit Rates Practice 2021

Unit Rates Practice 2021

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: Emmett reads ⅝ page in ⅔ minute.

Back

15/16 page per minute.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

A rate is a ...

Back

ratio of two quantities with different units.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Interpret the point (6, 150) on the graph.

Back

The gym membership is 6 months for $150.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If it takes Cevela ½ a can of sauce to cover ¾ of a pizza, compute the unit rate in terms of cans of sauce per pizza.

Back

⅔ can of sauce per pizza.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

Divide the quantity by the number of units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?