Unit Rates
Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It is expressed as a quantity per one unit of another quantity.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity to find out how much of the first quantity corresponds to one unit of the second quantity.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 6 pies require 7.5 cups of flour, how many cups of flour are needed for 1 pie?
Back
Tags
CCSS.7.RP.A.1
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is a better deal: $2.98 for 15 oz of Oreos or $2.50 for 14 oz of Chips Ahoy?
Back
Chips Ahoy is the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the average rate of something?
Back
To find the average rate, divide the total amount by the total time or quantity.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a teacher sharpens 108 pencils for 27 students, how many pencils does each student get?
Back
Tags
CCSS.5.NF.B.3
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Kaniyah reads 8.33 pages in 10 minutes. What is her reading rate in pages per minute?
Back
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
7-2.1: Absolute vs Constitutional Monarchies
Flashcard
•
7th Grade
10 questions
WATER BODIES
Flashcard
•
6th Grade
12 questions
French Imperatives
Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Decimals
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Amplify Earth Moon Sun Chapter 1
Flashcard
•
8th Grade
6 questions
STMS Early Study of Evolution
Flashcard
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
11 questions
NEASC Extended Advisory
Lesson
•
9th - 12th Grade
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
10 questions
Boomer ⚡ Zoomer - Holiday Movies
Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplication and Division Unknowns
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Triangle Sum and Exterior Angle Theorem Practice
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Perfect Squares and Square Roots
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Solving two-step equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships
Quiz
•
7th Grade