Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It is expressed as a quantity per one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity to find out how much of the first quantity corresponds to one unit of the second quantity.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 6 pies require 7.5 cups of flour, how many cups of flour are needed for 1 pie?

Back

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is a better deal: $2.98 for 15 oz of Oreos or $2.50 for 14 oz of Chips Ahoy?

Back

Chips Ahoy is the better deal.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the average rate of something?

Back

To find the average rate, divide the total amount by the total time or quantity.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a teacher sharpens 108 pencils for 27 students, how many pencils does each student get?

Back

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Kaniyah reads 8.33 pages in 10 minutes. What is her reading rate in pages per minute?

Back

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?