Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a teacher sharpens 108 pencils for 27 students, how many pencils does each student get?

Back

Each student gets 4 pencils.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If my father drove 231 miles using 7 gallons of gas, what is his mileage in miles per gallon?

Back

His mileage is 33 miles per gallon.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sasha can mow 3/8 of an acre in 3/4 of an hour. How many acres does she mow per hour?

Back

Sasha mows 1/2 acre per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better deal: Oreos for $2.98 for 15 oz or Chips Ahoy for $2.50 for 14 oz?

Back

Chips Ahoy is the better deal.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity by the number of units.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 60 miles in 3 hours?

Back

The unit rate is 20 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?