Proportions: word problems (9/23)

Proportions: word problems (9/23)

Assessment

Flashcard

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you determine if two quantities are directly proportional?

Back

Two quantities are directly proportional if they increase or decrease at the same rate, meaning their ratio remains constant.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 attendees cost $12, what is the cost per attendee?

Back

The cost per attendee is $4.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Tyrone budgets $16 for his picnic, how many attendees can he afford if the cost per attendee is $4?

Back

Tyrone can afford 4 attendees.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Gwen learned 8 recipes in 4 weeks. How many recipes does she learn per week?

Back

Gwen learns 2 recipes per week.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Gwen wants to learn 10 recipes, how many weeks will it take her?

Back

It will take Gwen 5 weeks to learn 10 recipes.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Jim prepared 4 grams of dough in 2 hours. How much dough does he prepare in 1 hour?

Back

Jim prepares 2 grams of dough in 1 hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?