Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if 15 candy bars cost $37.50, the unit price of one candy bar is $37.50 ÷ 15 = $2.50.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Back

102 words per minute.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of one candy bar if 15 candy bars cost $37.50?

Back

$2.50.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Mrs. Esposito drove 585 miles to North Carolina in 9 hours, what speed was she driving?

Back

65 mph.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of cupcakes to cookies if there are 60 cookies and 10 cupcakes?

Back

1:6.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate in customers per hour?

Back

15 customers per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?