Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you earn $20 for 4 hours of work, the unit rate is $5 per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 15 pizzas for $75, the unit rate is $75 ÷ 15 = $5 per pizza.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate in hours per dollar if Baylee earned $20.00 in 4 hours?

Back

0.2 hours per dollar.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Mr. Thiele spent $75.00 for 15 pizzas, what is the cost per pizza?

Back

$5 per pizza.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate in dollars per pound?

Back

Divide the total cost by the total weight. For example, if mom spent $3.75 for 3 pounds of granola, the unit rate is $3.75 ÷ 3 = $1.25 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of customers per hour if a store sees 120 customers in 8 hours?

Back

15 customers per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much do 4 adult movie tickets cost if 20 tickets cost $250?

Back

$50.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?