Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you earn $20 for 4 hours of work, the unit rate is $5 per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 15 pizzas for $75, the unit rate is $75 ÷ 15 = $5 per pizza.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate in hours per dollar if Baylee earned $20.00 in 4 hours?
Back
0.2 hours per dollar.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Mr. Thiele spent $75.00 for 15 pizzas, what is the cost per pizza?
Back
$5 per pizza.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate in dollars per pound?
Back
Divide the total cost by the total weight. For example, if mom spent $3.75 for 3 pounds of granola, the unit rate is $3.75 ÷ 3 = $1.25 per pound.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of customers per hour if a store sees 120 customers in 8 hours?
Back
15 customers per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much do 4 adult movie tickets cost if 20 tickets cost $250?
Back
$50.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
RATIO- PROPORTION

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Finding Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate (for a grade)

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade