Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item, ensuring the second quantity is 1.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a store sees 120 customers in 8 hours, what is the unit rate in customers per hour?

Back

15 customers per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Jack jumps 40 times in 4 minutes. How many times does he jump per 1 minute?

Back

10 times per minute.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate in dollars per hour?

Back

$25 per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ben drinks 1/2 liter of tea every 2/3 of an hour. How much tea does he drink per hour?

Back

3/4 of a liter per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the simplified ratio of 20 to 25?

Back

4 to 5.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?