What is a unit rate?
Unit Rates and Proportions

Flashcard
•
Quizizz Content
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a rate that compares a quantity to one.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate if you earn $60 for 8 hours of work?
Back
$60 ÷ 8 hours = $7.50 per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
True or False: The price is always the numerator when finding the unit cost.
Back
True.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What do you need to find to compare two or more unit rates?
Back
You need to find the unit rate of each.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a ratio of two quantities using different units.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you travel 150 miles in 3 hours, what is your unit rate in miles per hour?
Back
150 miles ÷ 3 hours = 50 miles per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 12 apples for $3?
Back
$3 ÷ 12 apples = $0.25 per apple.
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
unit rate

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Learning Target 2: Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Using Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
39 questions
Respect and How to Show It

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
31 questions
6th Grade Math EOG Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
6th Grade Math SOL Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Mean, Median, Mode, Range, Interquartile Range

Quiz
•
6th Grade
31 questions
FINAL 6th MATH SOL REVIEW

Quiz
•
6th Grade
47 questions
NC 6th Grade EOG Math Review - Released Test 2015

Quiz
•
6th Grade