Unit Rates and Proportions

Unit Rates and Proportions

Assessment

Flashcard

Created by

Quizizz Content

Mathematics

6th Grade

Hard

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate that compares a quantity to one.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate if you earn $60 for 8 hours of work?

Back

$60 ÷ 8 hours = $7.50 per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

True or False: The price is always the numerator when finding the unit cost.

Back

True.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What do you need to find to compare two or more unit rates?

Back

You need to find the unit rate of each.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio of two quantities using different units.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you travel 150 miles in 3 hours, what is your unit rate in miles per hour?

Back

150 miles ÷ 3 hours = 50 miles per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 12 apples for $3?

Back

$3 ÷ 12 apples = $0.25 per apple.

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?