Unit Rates and Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate that compares a quantity to one.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate if you earn $60 for 8 hours of work?
Back
$60 ÷ 8 hours = $7.50 per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
True or False: The price is always the numerator when finding the unit cost.
Back
True.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What do you need to find to compare two or more unit rates?
Back
You need to find the unit rate of each.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a ratio of two quantities using different units.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you travel 150 miles in 3 hours, what is your unit rate in miles per hour?
Back
150 miles ÷ 3 hours = 50 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 12 apples for $3?
Back
$3 ÷ 12 apples = $0.25 per apple.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Learning Target 2: Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Using Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade