Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you can buy 3 apples for $1, the unit rate is $0.33 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you have 60 beads and want to find the unit rate per bead, you would divide 60 by the number of necklaces.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 necklaces have 60 beads, how many necklaces can you make with 225 beads?

Back

15 necklaces.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for 24 bottles of water costing $3.49?

Back

$0.15 per bottle.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the cost per mile on a toll road that charges $0.20 per 1/4 mile?

Back

Multiply the cost per 1/4 mile by 4 to find the cost per mile, which is $0.80.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a toll road costs $0.20 per 1/4 mile, how much will it cost to travel 9 1/2 miles?

Back

$7.60.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the average heart rate if it beats 20 times in 1/3 of a minute?

Back

The average heart will beat 420 times in 7 minutes.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?