Rates and Unit Rate
Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+1
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate of customers per hour if a store has 120 customers in 6 hours?
Back
Divide the total number of customers (120) by the total hours (6). The unit rate is 20 customers per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a cashier rings up 2 customers in 8 minutes, how many customers can he ring up in 30 minutes?
Back
At the same rate, he can ring up 7.5 customers in 30 minutes.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better buy: a 12-pack of soda for $3.50 or a 6-pack for $1.80?
Back
The 12-pack is the better buy.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate in dollars per pound if you spend $40 on 5 pounds of concrete?
Back
The unit rate is $8 per pound.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a given rate?
Back
To find the unit rate, divide the numerator by the denominator to express the rate per one unit.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate a unit rate?
Back
Unit Rate = Total Quantity / Total Units.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
12 questions
Present Simple/Continuous
Flashcard
•
7th - 9th Grade
16 questions
Practice Basic Vocab list #1
Flashcard
•
6th - 8th Grade
16 questions
THERMAL ENERGY TRANSFER
Flashcard
•
6th - 8th Grade
12 questions
Amplify - LW - Chapter 1 Flashcard
Flashcard
•
8th Grade
11 questions
7.2.2 Renaissance Figures
Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Geometry Basics for Grade 7
Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Informatika 7 bab 3
Flashcard
•
7th Grade
10 questions
L'Europa Carolingia: Storia Medioevale
Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
42 questions
MAP Math Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
20 questions
Pythagorean Theorem and Their Converse
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Fractions, Decimals, Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Is it a Function?
Quiz
•
8th - 9th Grade