Unit Rates and Complex Fractions

Unit Rates and Complex Fractions

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate with the denominator of one.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate miles per gallon?

Back

Divide the total miles driven by the total gallons of gas used.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a complex fraction?

Back

A complex fraction is a fraction with a fraction in the numerator, denominator, or both.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Mrs. Martin can grade 9/6 tests in 1/12 hour, what is her unit rate in tests per hour?

Back

18 tests per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of Sargento cheese slices if they cost $2.48 for 10 slices?

Back

$0.248 per slice.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of Velveeta cheese slices if they cost $3.18 for 12 slices?

Back

$0.265 per slice.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better deal: Sargento cheese slices or Velveeta cheese slices?

Back

Sargento cheese slices are the better deal.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?