Unit Rates and Complex Fractions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate with the denominator of one.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate miles per gallon?
Back
Divide the total miles driven by the total gallons of gas used.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a complex fraction?
Back
A complex fraction is a fraction with a fraction in the numerator, denominator, or both.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Mrs. Martin can grade 9/6 tests in 1/12 hour, what is her unit rate in tests per hour?
Back
18 tests per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Sargento cheese slices if they cost $2.48 for 10 slices?
Back
$0.248 per slice.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Velveeta cheese slices if they cost $3.18 for 12 slices?
Back
$0.265 per slice.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better deal: Sargento cheese slices or Velveeta cheese slices?
Back
Sargento cheese slices are the better deal.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios, Rates, Percents

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Complex Fractions and Proportions - DOK1

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
*Complex Fractions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates & Complex Fractions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Complex Fractions and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
7th Grade Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade