Grocery Store Math

Grocery Store Math

Assessment

Flashcard

Mathematics

3rd Grade

Easy

Created by

Quizizz Content

Used 2+ times

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

If I have $15 and I want to buy a book for $3.50, how much money will I have left?

Back

$11.50

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a loaf of bread costs $2.00 and a jar of jam costs $3.50, how much will it cost to buy both?

Back

$6.00

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a pound of bananas costs $0.60, how much will 5 pounds of bananas cost in total?

Back

$3.00

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a box of cereal costs $3.50, how much will 3 boxes cost in total?

Back

$10.50

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If I have $20 and I want to buy a notebook for $1.75, how much money will I have left?

Back

$18.25

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the total cost of 2 apples at $0.50 each?

Back

$1.00

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If I buy 4 oranges for $0.75 each, how much do I spend?

Back

$3.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?