Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, to find the unit rate of 84 points in 6 games, divide 84 by 6 to get 14 points/game.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 84 points in 6 games.
Back
14 points/game.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $2.09 for 24 ounces.
Back
$0.09/ounce.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 350 miles in 5 hours.
Back
70 mph.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 56 roses in 4 rows.
Back
14 roses/row.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 675 beats in 5 minutes.
Back
135 beats/minute.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade