Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, to find the unit rate of 84 points in 6 games, divide 84 by 6 to get 14 points/game.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: 84 points in 6 games.

Back

14 points/game.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: $2.09 for 24 ounces.

Back

$0.09/ounce.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: 350 miles in 5 hours.

Back

70 mph.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: 56 roses in 4 rows.

Back

14 roses/row.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: 675 beats in 5 minutes.

Back

135 beats/minute.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?