Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed as 'a to b' or 'a:b'.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you simplify a ratio?

Back

To simplify a ratio, divide both terms by their greatest common divisor (GCD).

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of triangles to squares if there are 4 triangles and 12 squares?

Back

1 : 3

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of squares to circles if there are 12 squares and 6 circles?

Back

2 : 1

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you have 29 books and have read 18, what is the ratio of books not read to all books?

Back

11 : 29

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per one unit of another quantity.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate of a cost?

Back

To find the unit rate of a cost, divide the total cost by the number of units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?