Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Unit rate always has a _____ of 1.

Back

denominator

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the INCORRECT ratio for 15 red buttons to 12 blue buttons?

Back

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the price of 1 ticket (unit rate) if 6 tickets to the Great Pumpkin Farm cost $75?

Back

$12.50

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the cost of 1 bottle (unit rate) of gatorade if $9.36 for 18 bottles.

Back

$0.52

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Susie can complete 36 math questions in 12 minutes. How many questions can Susie complete in 1 minute (unit rate)?

Back

3 questions

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Define a ratio.

Back

A ratio is a comparison of two quantities by division.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares two quantities with different units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?