Unit rate always has a _____ of 1.
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
denominator
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the INCORRECT ratio for 15 red buttons to 12 blue buttons?
Back
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the price of 1 ticket (unit rate) if 6 tickets to the Great Pumpkin Farm cost $75?
Back
$12.50
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the cost of 1 bottle (unit rate) of gatorade if $9.36 for 18 bottles.
Back
$0.52
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Susie can complete 36 math questions in 12 minutes. How many questions can Susie complete in 1 minute (unit rate)?
Back
3 questions
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Define a ratio.
Back
A ratio is a comparison of two quantities by division.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a ratio that compares two quantities with different units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Ratios, Rates & Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates & Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade