8th Math 4.4 Unit Rate as Slope

Flashcard
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item, ensuring the second quantity is 1.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does the slope of a graph represent in a real-world context?
Back
The slope represents the rate of change between two quantities, indicating how one quantity changes in relation to another.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Dixie pays $6 for 4 bags of chips. What is the cost per bag?
Back
$1.50 per bag.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a store has 120 customers in 6 hours, what is the unit rate in customers per hour?
Back
20 customers per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for calculating slope?
Back
Slope (m) = (change in y) / (change in x).
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
8.4B & 8.4C Rate of Change & Slope/ Rate of Change

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rate Graphs

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Slope/Unit Rate Practice

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Slope - Proportional Relationships

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rate Graphs

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Lesson 4.1-Rate of Change and Proportional Relationships

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Slope - Proportional Relationships

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Slope and Unit Rate - Georgia Milestone Review

Flashcard
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade