Week 15~Monday

Week 15~Monday

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost of one pound of bananas if three pounds cost $1.95?

Back

$0.65

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What inequality represents the graph where x is greater than 2?

Back

x > 2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Solve the equation: 34 = 2m - 8. What is the value of m?

Back

m = 21

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Is y proportional to x if the unit rate is 4?

Back

Yes; unit rate = 4

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What number can be substituted for k to make the expression 4 - 4(-2x + 9) - 7x equivalent to x + k?

Back

k = -32

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if 10 pounds of apples cost $20?

Back

Unit rate = $2 per pound

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 5x = 20, what is the value of x?

Back

x = 4

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?