Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 120 customers in 8 hours, the unit rate is 120 ÷ 8 = 15 customers per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 12 ounces of corn for $1.92?
Back
To find the unit rate, divide the price by the quantity: $1.92 ÷ 12 ounces = $0.16 per ounce.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better buy: a 12 ounce can of corn for $1.92 or a 20 ounce can for $3.00?
Back
The 20 ounce can is the better buy because it costs $0.15 per ounce compared to $0.16 per ounce for the 12 ounce can.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 2 drops of red are mixed with 3 drops of yellow, how many drops of red are needed for 36 drops of yellow?
Back
If the ratio is 2:3, then for 36 drops of yellow, you need 24 drops of red (2/3 = x/36, so x = 24).
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 120 customers in 8 hours?
Back
The unit rate is 15 customers per hour (120 ÷ 8 = 15).
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Julie can type 300 words in 5 minutes, how many words can she type in an hour?
Back
Julie can type 3600 words in an hour (300 words in 5 minutes means 60 minutes would be 300 x 12 = 3600).
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit 7 Flashcard: Ratios, Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios and Proportions Mid-Year Review

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade