Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total amount of one quantity by the total amount of the other quantity.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 pounds of granola cost $3.75, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Todd can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Back

102 words per minute.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much does one CHILD movie ticket cost if 15 tickets cost $71.25?

Back

$4.75 per ticket.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much do 4 ADULT movie tickets cost if 20 tickets cost $250?

Back

$50.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Mr. Thiele spends $75 for 15 pizzas, how much does he spend per pizza?

Back

$5 per pizza.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?