Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total amount of one quantity by the total amount of the other quantity.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 pounds of granola cost $3.75, what is the unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Todd can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much does one CHILD movie ticket cost if 15 tickets cost $71.25?
Back
$4.75 per ticket.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much do 4 ADULT movie tickets cost if 20 tickets cost $250?
Back
$50.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Mr. Thiele spends $75 for 15 pizzas, how much does he spend per pizza?
Back
$5 per pizza.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates Plus

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Summer Flashcard 4 Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Finding Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade