Solving Proportions

Solving Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you solve a proportion?

Back

To solve a proportion, cross-multiply the two ratios and set the products equal to each other.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 big water bottles hold 8 gallons, how much does 1 bottle hold?

Back

2 gallons.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 5 ice cream cones are sold for every 3 brownies, what is the ratio of ice cream cones to brownies?

Back

5:3.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate?

Back

Divide the total quantity by the number of units.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 120 miles in 3 hours?

Back

40 miles per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 50 apples cost $25, what is the cost of 1 apple?

Back

$0.50.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?