Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you earn $50 for 2 hours of work, the unit rate is $25 per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 75 pieces of candy in a 15 oz bag, the unit rate is 75 pieces ÷ 15 oz = 5 pieces per ounce.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Elijah earns $200 for 8 hours of work, what is his unit rate?
Back
$25 per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many pieces of candy are there per ounce if there are 75 pieces in a 15 oz bag?
Back
5 pieces per ounce.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Ben drinks 1/2 liter of tea every 2/3 of an hour, how much tea does he drink per hour?
Back
3/4 of a liter per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is Brian's unit rate if he reads 30 words in 1 minute?
Back
30 words per minute.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is a unit rate: 10 miles / 2 hours, $6 for each hour, 1 box / $3, 15 pounds every 5 servings?
Back
$6 for each hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
constant rate of change

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates with Complex Fractions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate and Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade