Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you earn $50 for 2 hours of work, the unit rate is $25 per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 75 pieces of candy in a 15 oz bag, the unit rate is 75 pieces ÷ 15 oz = 5 pieces per ounce.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Elijah earns $200 for 8 hours of work, what is his unit rate?

Back

$25 per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many pieces of candy are there per ounce if there are 75 pieces in a 15 oz bag?

Back

5 pieces per ounce.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Ben drinks 1/2 liter of tea every 2/3 of an hour, how much tea does he drink per hour?

Back

3/4 of a liter per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is Brian's unit rate if he reads 30 words in 1 minute?

Back

30 words per minute.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is a unit rate: 10 miles / 2 hours, $6 for each hour, 1 box / $3, 15 pounds every 5 servings?

Back

$6 for each hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?