Rates and ratios review

Rates and ratios review

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you express a ratio as a fraction?

Back

To express a ratio as a fraction, write the first quantity as the numerator and the second quantity as the denominator.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the simplest form of a ratio?

Back

The simplest form of a ratio is when the numbers are reduced to their smallest whole number values.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Express the ratio 18 ounces to 3 cups as a fraction in simplest form.

Back

6 to 1.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of blue marbles to red marbles if there are 3 blue and 7 red?

Back

3 : 7.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the price per item?

Back

To find the price per item, divide the total cost by the number of items.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If my mother purchased 8 Pepsi products for $14.00, what is the price per product?

Back

$1.75 per product.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?