What is a ratio?
Proportions and Ratio Tables

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A ratio is a comparison of two quantities by division, showing how many times one value contains or is contained within the other.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the two ratios and set the products equal to each other.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 pounds of granola cost $3.75, what is the cost per pound?
Back
The cost per pound is $1.25.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Will can buy 3 pounds of granola for $3.75, how many pounds can he buy for $10?
Back
Will can buy 8 pounds of granola for $10.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding the unit rate?
Back
The unit rate is found by dividing the total quantity by the number of units, expressed as 'quantity per unit'.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
x = 28.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
ratios and proportions

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Chapter 1 Vocab Pt. 1

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Ch 4 Writing and Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportions Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
#2.21 Flashcardizz - Proportion Word Problems

Flashcard
•
7th - 8th Grade
15 questions
Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
ratios and proportions

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade