IM End of Unit 2

IM End of Unit 2

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

3 movie tickets cost $36. At this rate, what is the cost per ticket?

Back

12 dollars

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

3 ice cream cones cost $8.25. At this rate, how much do 2 ice cream cones cost?

Back

5.50 dollars

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

3 bananas cost $0.99. At this rate, how much do 5 bananas cost?

Back

1.65 dollars

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the unit price?

Back

Unit Price = Total Cost / Number of Items

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 notebooks cost $8, what is the cost of 1 notebook?

Back

2 dollars

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the cost of multiple items if you know the cost of one?

Back

Multiply the unit cost by the number of items.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 10 pencils cost $5, what is the cost of 7 pencils?

Back

3.50 dollars

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?