Introduction of Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find a unit rate?
Back
To find a unit rate, divide the quantity of one item by the number of units of another item. For example, if you spend $40 on 5 pounds of concrete, divide 40 by 5 to find the unit rate of $8 per pound.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of TRIANGLES to SQUARES if there are 2 triangles and 4 squares?
Back
The ratio of TRIANGLES to SQUARES is 1:2.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you earn $60 for 4 hours of work, what is your unit rate in dollars per hour?
Back
Your unit rate is $15 per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What operation do you use to find a unit rate?
Back
You use division to find a unit rate.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 150 miles in 3 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
The unit rate is 50 miles per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate if you buy 10 apples for $5?
Back
The unit rate is $0.50 per apple.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Finding Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
MOD1 Flashcard on Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade