Introduction of Unit Rates

Introduction of Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find a unit rate?

Back

To find a unit rate, divide the quantity of one item by the number of units of another item. For example, if you spend $40 on 5 pounds of concrete, divide 40 by 5 to find the unit rate of $8 per pound.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of TRIANGLES to SQUARES if there are 2 triangles and 4 squares?

Back

The ratio of TRIANGLES to SQUARES is 1:2.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you earn $60 for 4 hours of work, what is your unit rate in dollars per hour?

Back

Your unit rate is $15 per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What operation do you use to find a unit rate?

Back

You use division to find a unit rate.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 150 miles in 3 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

The unit rate is 50 miles per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if you buy 10 apples for $5?

Back

The unit rate is $0.50 per apple.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?