Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a cashier can ring up 2 customers in 8 minutes, how many customers can he ring up in 30 minutes?
Back
7.5 customers.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better buy: a 12 ounce can of corn for $1.92 or a 20 ounce can of corn for $3.00?
Back
The 20 ounce can.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many calories are in 3 cups of dog food if there are 1600 calories in 5 cups?
Back
960 calories.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the price per gallon if it cost $46.80 to fill a 13-gallon gas tank?
Back
$3.60.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
Divide the numerator by the denominator to find the amount per one unit.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding the total cost when given a unit price and quantity?
Back
Total Cost = Unit Price × Quantity.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates Plus

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, unit rates, conversions

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Summer Flashcard 4 Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade