Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a cashier can ring up 2 customers in 8 minutes, how many customers can he ring up in 30 minutes?

Back

7.5 customers.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better buy: a 12 ounce can of corn for $1.92 or a 20 ounce can of corn for $3.00?

Back

The 20 ounce can.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many calories are in 3 cups of dog food if there are 1600 calories in 5 cups?

Back

960 calories.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the price per gallon if it cost $46.80 to fill a 13-gallon gas tank?

Back

$3.60.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

Divide the numerator by the denominator to find the amount per one unit.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for finding the total cost when given a unit price and quantity?

Back

Total Cost = Unit Price × Quantity.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?