What is a unit rate?
Unit Rates/Constant of Proportionality

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item, ensuring the second quantity is 1.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Elijah earns $200 for 8 hours of work, what is his unit rate?
Back
$25 per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the constant of proportionality?
Back
The constant of proportionality is the constant value (k) that relates two proportional quantities, often represented in the equation y = kx.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How can a proportional relationship be expressed mathematically?
Back
A proportional relationship can be expressed as y = kx.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If there are 75 pieces of candy in a 15 oz bag, how many pieces are there per ounce?
Back
5 pieces per ounce.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of $5 for 2 pounds of fish tank gravel?
Back
$2.50 per pound.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates from Ordered Pairs, Tables and Graphs

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, Ratios, Proportions Test

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
COP & Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships in Tables

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Interpret Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade