What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you drive 300 miles on 10 gallons of gas, the unit rate is 30 miles per gallon.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 240 miles driven on 8 gallons of gas, the unit rate is 240 ÷ 8 = 30 miles per gallon.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Sam drove 220 miles on 8 gallons of gas, what is the unit rate?
Back
2.75 mpg
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A computer downloads 1,680 kilobytes in 4 minutes. What is the unit rate?
Back
420 kb per minute
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If it costs $3 for eight cans of soda, what is the unit price?
Back
$0.38
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ricky made $600 in two weeks. What is the unit rate?
Back
$300 per week
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Larry can type 225 words in 3 minutes. How many words can he type in 10 minutes?
Back
750 words
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate and applying unit rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade