Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you drive 300 miles on 10 gallons of gas, the unit rate is 30 miles per gallon.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 240 miles driven on 8 gallons of gas, the unit rate is 240 ÷ 8 = 30 miles per gallon.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Sam drove 220 miles on 8 gallons of gas, what is the unit rate?

Back

2.75 mpg

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A computer downloads 1,680 kilobytes in 4 minutes. What is the unit rate?

Back

420 kb per minute

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If it costs $3 for eight cans of soda, what is the unit price?

Back

$0.38

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ricky made $600 in two weeks. What is the unit rate?

Back

$300 per week

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Larry can type 225 words in 3 minutes. How many words can he type in 10 minutes?

Back

750 words

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?