Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, to find the unit rate of 360 pages in 12 hours, divide 360 by 12 to get 30 pages per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 360 pages in 12 hours.
Back
30 pages/hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $5.04 for a 24 pack of water.
Back
$0.21/bottle.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $49.99 for 450 minutes of cell service.
Back
$0.11/minute.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 324 minutes to cook an 18 lb. turkey.
Back
18 min/lb.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $16.80 for 4 gallons of gas.
Back
$4.20/gallon.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade