Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, to find the unit rate of 360 pages in 12 hours, divide 360 by 12 to get 30 pages per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: 360 pages in 12 hours.

Back

30 pages/hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: $5.04 for a 24 pack of water.

Back

$0.21/bottle.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: $49.99 for 450 minutes of cell service.

Back

$0.11/minute.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: 324 minutes to cook an 18 lb. turkey.

Back

18 min/lb.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: $16.80 for 4 gallons of gas.

Back

$4.20/gallon.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?