What is the formula to calculate the cost per item?
Math 5.3G

Flashcard
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
Cost per item = Total cost / Number of items.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Mrs. Prather buys 30 pencils for $9.90, what is the cost per pencil?
Back
Cost per pencil = $9.90 / 30 = $0.33.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the total amount deposited over a period?
Back
Total amount = Amount deposited each week x Number of weeks.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Sam deposited $37.80 over 12 weeks, how much did she deposit each week?
Back
Amount deposited each week = $37.80 / 12 = $3.15.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate the distance run each day?
Back
Distance per day = Total distance / Number of days.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Bryson ran 24.36 miles over 14 days, how many miles did he run each day?
Back
Miles per day = 24.36 / 14 = 1.74 miles.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the cost of each item when given total cost and quantity?
Back
Cost per item = Total cost / Quantity.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Thanksgiving Math 2024

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
GRADED Decimal Multiplication

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Keyword Math Problems

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
multiplying/dividing decimals & whole numbers

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Decimal Word Problems

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Math TEK 5.3G

Flashcard
•
5th Grade
14 questions
Fraction and Decimal Word Problems

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Decimal Word Problems

Flashcard
•
5th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Comparing Decimals

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
23 questions
5th Grade Math NC EOG Released Test

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Multiplication Facts 1-12

Quiz
•
2nd - 5th Grade
10 questions
Adding and subtracting decimals

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
5th Grade
16 questions
Coordinate Plane First Quadrant

Quiz
•
5th Grade