Math 5.3G

Flashcard
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
+8
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate the cost per item?
Back
Cost per item = Total cost / Number of items.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Mrs. Prather buys 30 pencils for $9.90, what is the cost per pencil?
Back
Cost per pencil = $9.90 / 30 = $0.33.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the total amount deposited over a period?
Back
Total amount = Amount deposited each week x Number of weeks.
Tags
CCSS.3.OA.D.9
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Sam deposited $37.80 over 12 weeks, how much did she deposit each week?
Back
Amount deposited each week = $37.80 / 12 = $3.15.
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate the distance run each day?
Back
Distance per day = Total distance / Number of days.
Tags
CCSS.7.EE.B.3
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Bryson ran 24.36 miles over 14 days, how many miles did he run each day?
Back
Miles per day = 24.36 / 14 = 1.74 miles.
Tags
CCSS.7.EE.B.3
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the cost of each item when given total cost and quantity?
Back
Cost per item = Total cost / Quantity.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Keyword Math Problems

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Week 17 Spiral Review

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Unit Assessment 2 Practice

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
QA #2 review

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
20 STAAR Math Review 24

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Module 3/4 Review

Flashcard
•
5th Grade
14 questions
Fraction and Decimal Word Problems

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Decimal Word Problems

Flashcard
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade