Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item, ensuring the second quantity is 1.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a store sees 120 customers in 8 hours, what is the unit rate in customers per hour?
Back
15 customers per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 2 drops of red are mixed with 3 drops of yellow, how many drops of red are needed for 36 drops of yellow?
Back
24 drops of red.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate if Will spent $3.75 for 3 pounds of granola?
Back
$1.25 per pound.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you simplify the ratio of 20 to 25?
Back
The simplified ratio is 4 to 5.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline, what was the price per gallon?
Back
$2.50 per gallon.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7th Grade Unit Rate Practice

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Introduction of Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade