Proportion Word Problems

Flashcard
•
Mathematics
•
9th - 12th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you set up a proportion to solve a word problem?
Back
Identify the two quantities that are being compared, set them as a fraction, and cross-multiply to solve.
Tags
CCSS.7.RP.A.3
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 pounds of granola cost $3.75, how much does 1 pound cost?
Back
$1.25 per pound.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of sugar to flour if the recipe calls for 1 cup of sugar for every 5 cups of flour?
Back
1:5.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the total amount of a currency when given an exchange rate?
Back
Multiply the amount of money you have by the exchange rate.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Krystle sold 56 subscriptions in 72 days, how do you find her rate of sales per day?
Back
Divide 56 by 72 to find the rate of subscriptions sold per day.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the total number of items sold over a longer period based on a known rate?
Back
Total items = (Rate of items sold per day) x (Total days).
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
13 questions
Flashcard Review for 4.1.6

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
Proportion Word Problems

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
8th - 12th Grade
15 questions
Proportions and Ratios Test

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
Proportion Word Problems

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
9th - 12th Grade
10 questions
Week 6 - Ratios and Proportions

Flashcard
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Solving Equations Opener

Quiz
•
11th Grade
6 questions
Maier - AMDM - Unit 1 - Quiz 1 - Estimation

Quiz
•
12th Grade
21 questions
Arithmetic Sequences

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Unit 2: Rigid Transformations

Quiz
•
10th Grade
20 questions
The Real Number System

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Polynomials: Naming, Simplifying, and Evaluating

Quiz
•
9th - 11th Grade