Unit Price and Comparison

Unit Price and Comparison

Assessment

Flashcard

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is unit price?

Back

The unit price is the cost per single unit of measure, such as per ounce, per pound, or per item.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit price?

Back

To calculate the unit price, divide the total price by the total number of units (e.g., total cost / total ounces).

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a 14 oz. package of cookies costs $2.50, what is the unit price?

Back

$0.18 per oz.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of a 30 oz. jar of mayonnaise that costs $2.99?

Back

$0.10 per oz.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you compare unit prices?

Back

To compare unit prices, calculate the unit price for each item and compare the values; the lower unit price indicates a better deal.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Cheerios cost $3.68 for 17 oz., what is the unit price?

Back

$0.22 per oz.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Apple Jacks cost $2.89 for 13 oz., what is the unit price?

Back

$0.22 per oz.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?