Unit Price and Comparison

Flashcard
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is unit price?
Back
The unit price is the cost per single unit of measure, such as per ounce, per pound, or per item.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit price?
Back
To calculate the unit price, divide the total price by the total number of units (e.g., total cost / total ounces).
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a 14 oz. package of cookies costs $2.50, what is the unit price?
Back
$0.18 per oz.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of a 30 oz. jar of mayonnaise that costs $2.99?
Back
$0.10 per oz.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you compare unit prices?
Back
To compare unit prices, calculate the unit price for each item and compare the values; the lower unit price indicates a better deal.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Cheerios cost $3.68 for 17 oz., what is the unit price?
Back
$0.22 per oz.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Apple Jacks cost $2.89 for 13 oz., what is the unit price?
Back
$0.22 per oz.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
7.4 Review

Flashcard
•
KG
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
OQT - Dimensional Analysis

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Solving Equations- Word Problems

Flashcard
•
8th - 9th Grade
15 questions
Unit Conversions

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
comparing Unit rates

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Comparison Shopping

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Solving Special Equations Review Day 1 - Alg 1

Flashcard
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade