Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for 4 cm of rain in 2 hours?

Back

2 cm per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for 10 miles in 5 minutes?

Back

2 miles per minute.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 60 miles in 1 hour, what is the unit rate?

Back

60 miles per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for 15 apples for $3?

Back

5 apples per dollar.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a person runs 12 miles in 3 hours, what is the unit rate?

Back

4 miles per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for 8 liters of water consumed in 4 days?

Back

2 liters per day.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?