What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for 4 cm of rain in 2 hours?
Back
2 cm per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for 10 miles in 5 minutes?
Back
2 miles per minute.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 60 miles in 1 hour, what is the unit rate?
Back
60 miles per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for 15 apples for $3?
Back
5 apples per dollar.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a person runs 12 miles in 3 hours, what is the unit rate?
Back
4 miles per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for 8 liters of water consumed in 4 days?
Back
2 liters per day.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
13 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Unit Rate and applying unit rate

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
unit rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade