Test Review: Budgeting

Flashcard
•
Social Studies
•
12th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of these boxes of cereal has the LOWEST unit price? Options: Cereal A, which costs $3.20 for a 16 oz. box, Cereal B, which costs $5.00 for a 32 oz. box, Cereal C, which costs $2.50 for a 10 oz. box, Cereal D, which costs $4.50 for an 8 oz box
Back
Cereal B, which costs $5.00 for a 32 oz. box
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Isaiah has a summer internship at a technology company and is paid $3,000. After Federal and state taxes, Social Security, and Medicare are deducted, his take-home pay is $2,500. Which of the statements below is correct?
Back
His gross pay is $3,000 and net pay is $2,500.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which one of these expenses most likely represents a VARIABLE cost in someone's budget? Options: Electricity bill, Rent, Car insurance premium, Student loan payment
Back
Electricity bill
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices or Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices. Find the unit price for each and choose the better deal.
Back
Sargento
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What type of expense is your cell phone bill?
Back
Fixed
Tags
EPF.MCM.1
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is gross income?
Back
Income before payroll taxes and deductions
Tags
EPF.IE.1.5
EPF.IE.1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
NUTRITION AND MYPLATE FLASHCARD

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
Sect 4 Test* - Competition - Fall 2024 - Per 5

Flashcard
•
12th Grade
11 questions
Real Estate Trivia

Flashcard
•
Professional Development
10 questions
Introduction to Banking Concepts

Flashcard
•
12th Grade
10 questions
Math Word Problems - mm,po,es 10/31

Flashcard
•
12th Grade
13 questions
WQ18: Scarcity & Opportunity Cost

Flashcard
•
12th Grade
8 questions
The Woodsman Flashcard

Flashcard
•
10th Grade - University
10 questions
NUTRITION AND MYPLATE FLASHCARD

Flashcard
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade