Test Review: Budgeting

Test Review: Budgeting

Assessment

Flashcard

Social Studies

12th Grade

Hard

EPF.IE.1.5, EPF.MCM.1, EPF.IE.1

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of these boxes of cereal has the LOWEST unit price? Options: Cereal A, which costs $3.20 for a 16 oz. box, Cereal B, which costs $5.00 for a 32 oz. box, Cereal C, which costs $2.50 for a 10 oz. box, Cereal D, which costs $4.50 for an 8 oz box

Back

Cereal B, which costs $5.00 for a 32 oz. box

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Isaiah has a summer internship at a technology company and is paid $3,000. After Federal and state taxes, Social Security, and Medicare are deducted, his take-home pay is $2,500. Which of the statements below is correct?

Back

His gross pay is $3,000 and net pay is $2,500.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which one of these expenses most likely represents a VARIABLE cost in someone's budget? Options: Electricity bill, Rent, Car insurance premium, Student loan payment

Back

Electricity bill

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices or Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices. Find the unit price for each and choose the better deal.

Back

Sargento

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What type of expense is your cell phone bill?

Back

Fixed

Tags

EPF.MCM.1

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is gross income?

Back

Income before payroll taxes and deductions

Tags

EPF.IE.1.5

EPF.IE.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?