Proportional Relationships

Proportional Relationships

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportional relationship?

Back

A proportional relationship is a relationship between two quantities where the ratio of one quantity to the other quantity is constant.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate?

Back

To find the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you have 30 laps in 10 minutes, the unit rate is 30 laps ÷ 10 minutes = 3 laps per minute.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 30 miles in 1 hour?

Back

30 miles per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Samantha drives at 30 miles per hour and Tracy drives 60 miles every 2 hours, who drives faster?

Back

They drive the same speed per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the cost per unit?

Back

To calculate the cost per unit, divide the total cost by the number of units. For example, if Will spent $3.75 for 3 pounds of granola, the cost per pound is $3.75 ÷ 3 = $1.25 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost for 3 hours of horseback riding at $17.95 per hour?

Back

$53.85.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a recipe requires 16 tablespoons of honey for 20 cups of flour, how many tablespoons are needed for 1 cup of flour?

Back

0.8 tablespoons per cup.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?