What is a proportional relationship?
Proportional Relationships

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A proportional relationship is a relationship between two quantities where the ratio of one quantity to the other quantity is constant.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate?
Back
To find the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you have 30 laps in 10 minutes, the unit rate is 30 laps ÷ 10 minutes = 3 laps per minute.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 30 miles in 1 hour?
Back
30 miles per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Samantha drives at 30 miles per hour and Tracy drives 60 miles every 2 hours, who drives faster?
Back
They drive the same speed per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the cost per unit?
Back
To calculate the cost per unit, divide the total cost by the number of units. For example, if Will spent $3.75 for 3 pounds of granola, the cost per pound is $3.75 ÷ 3 = $1.25 per pound.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost for 3 hours of horseback riding at $17.95 per hour?
Back
$53.85.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe requires 16 tablespoons of honey for 20 cups of flour, how many tablespoons are needed for 1 cup of flour?
Back
0.8 tablespoons per cup.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rate and Unit Cost Problems

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Module 1.1 Review

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Proportions/Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
13 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate & Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade