What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the total amount of one quantity by the total amount of the other quantity. For example, if you spend $40 on 5 pounds of concrete, the unit rate is $40 ÷ 5 = $8 per pound.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Maya makes $10 an hour, how many hours will it take her to earn $150?
Back
15 hours.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate in dollars per pound if you spend $40 on 5 pounds of concrete?
Back
$8 per pound.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Will spent $3.75 for 3 pounds of granola, what is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. How far will he have travelled after 5 hours at the same speed?
Back
325 miles.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the price of gas per gallon if it cost $46.80 to fill a 13-gallon gas tank?
Back
$3.60 per gallon.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Slope, Rate of Change, Unit Rate Review for 2a: SA

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rate Graphs

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportionality

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
2-5 Compare Proportional Relationships

Flashcard
•
8th Grade
14 questions
Unit Rate of graphs and word problems

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Slope and Unit Rate - Georgia Milestone Review

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Representing Proportional Relationships

Flashcard
•
8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade