Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the total amount of one quantity by the total amount of the other quantity. For example, if you spend $40 on 5 pounds of concrete, the unit rate is $40 ÷ 5 = $8 per pound.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Maya makes $10 an hour, how many hours will it take her to earn $150?

Back

15 hours.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate in dollars per pound if you spend $40 on 5 pounds of concrete?

Back

$8 per pound.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Will spent $3.75 for 3 pounds of granola, what is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. How far will he have travelled after 5 hours at the same speed?

Back

325 miles.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the price of gas per gallon if it cost $46.80 to fill a 13-gallon gas tank?

Back

$3.60 per gallon.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?