Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review

Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

A field trip needs 3 adults for every 18 students. How many adults are needed for 72 students?

Back

12 adults

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3. What is the cost of one goldfish?

Back

$0.25

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Kaleigh is purchasing apps on her iPhone. She can get 3 apps for $9. What is the cost of one app?

Back

$3

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Kaleigh purchases 5 apps at the same rate, how much will she spend?

Back

$15

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the relationship between the number of apps purchased and the total cost?

Back

Total cost = (Cost per app) x (Number of apps purchased)

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 adults are needed for every 18 students, what is the ratio of adults to students?

Back

1 adult for every 6 students

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit cost of an item?

Back

Divide the total cost by the number of items.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?