A field trip needs 3 adults for every 18 students. How many adults are needed for 72 students?
Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
12 adults
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Celia bought a bag of 12 goldfish for $3. What is the cost of one goldfish?
Back
$0.25
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Kaleigh is purchasing apps on her iPhone. She can get 3 apps for $9. What is the cost of one app?
Back
$3
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Kaleigh purchases 5 apps at the same rate, how much will she spend?
Back
$15
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the relationship between the number of apps purchased and the total cost?
Back
Total cost = (Cost per app) x (Number of apps purchased)
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 adults are needed for every 18 students, what is the ratio of adults to students?
Back
1 adult for every 6 students
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit cost of an item?
Back
Divide the total cost by the number of items.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade