Ratios/Rates/Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities by division, showing how many times one value contains or is contained within the other.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as miles per hour or price per item.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the rate of speed?
Back
To calculate speed, divide the distance traveled by the time taken. Formula: Speed = Distance / Time.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Sara drives 330 miles in 5 hours, what is her speed?
Back
66 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the price per gallon of gas?
Back
To find the price per gallon, divide the total cost by the number of gallons. Formula: Price per gallon = Total cost / Gallons.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If it costs $46.80 to fill a 13-gallon tank, what is the price per gallon?
Back
$3.60 per gallon.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
EOG Test Prep Number System – Calculator Active

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Ratios

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios/Rates/Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Purchasing Decisions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Purchasing Decisions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Complex Fractions

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade