Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review

Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost of one app if Kaleigh can get 3 apps for $9?

Back

$3

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Toni can type 180 words in 2 minutes, how many words can she type in 3 minutes?

Back

270 words

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3. What is the cost of one goldfish?

Back

$0.25

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Kaleigh purchases 5 apps for $9 each, what is the total cost?

Back

$15

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Kaleigh purchases 1 app for $3, what is the cost?

Back

$3

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a double number line?

Back

A double number line is a visual representation that shows the relationship between two quantities, often used to illustrate ratios.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?