What is the constant of proportionality in the relationship between cost and weight for grapes if 3 pounds cost $6.57?
Mrs.J_ 7.74A &7.7A practice 7-unit test prepare

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
The constant of proportionality is 2.19.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the constant of proportionality that relates total cost in dollars to the number of tickets purchased if the cost per ticket is $0.25?
Back
The constant of proportionality is 0.25.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Write the equation for the relationship between y and x if y is three times x.
Back
y = 3x.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which equation best represents the relationship between x and y if the graph shows a line with a slope of 2 and a y-intercept of 4?
Back
y = 2x + 4.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does the constant of proportionality represent in a proportional relationship?
Back
It represents the ratio of the dependent variable to the independent variable.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If the cost of 5 pounds of apples is $10, what is the constant of proportionality?
Back
The constant of proportionality is 2.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the constant of proportionality from a table of values?
Back
Divide the total cost by the number of items for any pair of values.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
13 questions
Unit 2 Constant of Proportionality Review

Flashcard
•
7th Grade
13 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Constant of Proportionality Review

Flashcard
•
7th Grade
8 questions
k-constant of proportionality

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Proportional Relationships Review

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Slope

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Tables of proportional relationships

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Constant of Proportionality: Data Tables

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
7th Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Modeling Integer Addition

Lesson
•
7th Grade
20 questions
Unit 10 Study Guide: Exponents and Scientific Notation

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
24 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade