Mrs.J_ 7.74A &7.7A practice 7-unit test prepare

Mrs.J_ 7.74A &7.7A practice 7-unit test prepare

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the constant of proportionality in the relationship between cost and weight for grapes if 3 pounds cost $6.57?

Back

The constant of proportionality is 2.19.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the constant of proportionality that relates total cost in dollars to the number of tickets purchased if the cost per ticket is $0.25?

Back

The constant of proportionality is 0.25.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Write the equation for the relationship between y and x if y is three times x.

Back

y = 3x.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which equation best represents the relationship between x and y if the graph shows a line with a slope of 2 and a y-intercept of 4?

Back

y = 2x + 4.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does the constant of proportionality represent in a proportional relationship?

Back

It represents the ratio of the dependent variable to the independent variable.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If the cost of 5 pounds of apples is $10, what is the constant of proportionality?

Back

The constant of proportionality is 2.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the constant of proportionality from a table of values?

Back

Divide the total cost by the number of items for any pair of values.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?