Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. It is often used to determine the cost per item, speed, or efficiency.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity to find out how much of the first quantity corresponds to one unit of the second quantity.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 324 minutes to cook an 18 lb. turkey.
Back
18 min/lb
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $49.99 for 450 minutes of cell service.
Back
$0.11/minute
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 324 words in 6 minutes.
Back
54 words/minute
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 150 pieces of candy for 25 students.
Back
6 pieces/student
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 675 beats in 5 minutes.
Back
135 beats/minute
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates/Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Summer Flashcard 4 Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade