What is a proportion?
Solving Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the two ratios and set the products equal to each other.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 big water bottles hold 8 gallons, how much does 1 bottle hold?
Back
1 big water bottle holds 2 gallons.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 big water bottles hold 6 gallons, how much does 1 bottle hold?
Back
1 big water bottle holds 2 gallons.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate?
Back
The unit rate is a comparison of any two units in which the second unit is 1.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a pizza costs $12 for 8 slices, what is the cost per slice?
Back
The cost per slice is $1.50.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the total cost from a unit rate?
Back
Multiply the unit rate by the total number of units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Proportions Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade