Solving Proportions

Solving Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you solve a proportion?

Back

To solve a proportion, cross-multiply the terms and then solve for the variable.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3/4 = x/16, what is x?

Back

x = 12.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate?

Back

The unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per one unit.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 50 apples cost $25, what is the cost of 1 apple?

Back

The cost of 1 apple is $0.50.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 120 miles in 3 hours, what is its speed in miles per hour?

Back

The speed is 40 miles per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for finding the cost per item?

Back

Cost per item = Total cost / Number of items.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?