Solving Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the terms and then solve for the variable.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3/4 = x/16, what is x?
Back
x = 12.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate?
Back
The unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per one unit.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 50 apples cost $25, what is the cost of 1 apple?
Back
The cost of 1 apple is $0.50.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 120 miles in 3 hours, what is its speed in miles per hour?
Back
The speed is 40 miles per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding the cost per item?
Back
Cost per item = Total cost / Number of items.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Ratios, Rates & Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Topic 2 Review Questions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
unit rates and proportions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
15 questions
Ratios/Rates/Proportions

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade