Rates and Ratios

Rates and Ratios

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities that shows how many times one value contains or is contained within the other.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you simplify a ratio?

Back

To simplify a ratio, divide both terms by their greatest common divisor (GCD).

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of 4 triangles to 12 squares?

Back

1 : 3

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per one unit of another quantity.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a pasta costs $2.60 for 20 ounces, what is the unit rate?

Back

$0.13 per ounce.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of wins to losses if a team has 11 wins and 1 loss?

Back

11 : 1

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you express a ratio in simplest form?

Back

Divide both parts of the ratio by the same number until you cannot divide anymore.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?