Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares two different quantities, often with different units.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is 1. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the cost per item?

Back

To find the cost per item, divide the total cost by the number of items.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 7 apples cost $4.55, what is the cost per apple?

Back

$0.65 per apple.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the difference between a rate and a unit rate?

Back

A rate compares two different quantities, while a unit rate has a denominator of 1.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is a unit rate: 10 miles / 2 hours or $6 for each hour?

Back

$6 for each hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of boys to girls if there are 13 boys and 10 girls?

Back

The ratio of boys to girls is 13 to 10.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?