Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a ratio that compares two different quantities, often with different units.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is 1. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the cost per item?
Back
To find the cost per item, divide the total cost by the number of items.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 7 apples cost $4.55, what is the cost per apple?
Back
$0.65 per apple.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the difference between a rate and a unit rate?
Back
A rate compares two different quantities, while a unit rate has a denominator of 1.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is a unit rate: 10 miles / 2 hours or $6 for each hour?
Back
$6 for each hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of boys to girls if there are 13 boys and 10 girls?
Back
The ratio of boys to girls is 13 to 10.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Proportions/Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Crushing Rates and Unit Rates!

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade