Unit Rates & Proportions

Unit Rates & Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 150 miles in 5 gallons of gas, the unit rate is 30 miles per gallon.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 440 miles traveled in 8 hours, the unit rate is 440 miles ÷ 8 hours = 55 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 150 miles in 5 gallons?

Back

30 miles per gallon.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 440 miles in 8 hours, what is the unit rate?

Back

55 miles per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What operation is used to find a unit rate?

Back

Division.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a hamburger costs $6 for 3 pounds, how much does it cost per pound?

Back

$2 per pound.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Alicia buys 10 pounds of hamburger at $3 per pound, how much will she pay?

Back

$30.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?