
Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 150 miles in 5 gallons of gas, the unit rate is 30 miles per gallon.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 440 miles traveled in 8 hours, the unit rate is 440 miles ÷ 8 hours = 55 miles per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 150 miles in 5 gallons?
Back
30 miles per gallon.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 440 miles in 8 hours, what is the unit rate?
Back
55 miles per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What operation is used to find a unit rate?
Back
Division.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a hamburger costs $6 for 3 pounds, how much does it cost per pound?
Back
$2 per pound.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Alicia buys 10 pounds of hamburger at $3 per pound, how much will she pay?
Back
$30.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Thursdays Homework

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Unit 4 Unit Rate and Proportions

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Determine Unit Rates with Ratios of Fractions

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Review Day - Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade - University
16 questions
Resource Math - 1st Semester Exam

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Warm up (Ratios/ Unit Rate/ Unit Rate with Fractions)

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Customary Measurement Conversions

Flashcard
•
KG - University
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade