What is a unit rate?
Unit rate

Flashcard
•
Mathematics
•
8th - 11th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 10 apples for $5, the unit rate is $5 ÷ 10 apples = $0.50 per apple.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ava read 110 books in 11 months. How many books per month did she read?
Back
10 books per month.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Mike paid $68 for 4 pizzas. How much did he pay per pizza?
Back
$17 per pizza.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Elijah earned $200 for 8 hours of work. How much does he earn per hour?
Back
$25 per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate in customers per hour?
Back
15 customers per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Jack paid $36 for 4 basketballs. What was the price per basketball?
Back
$9 per basketball.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Warm up (Ratios/ Unit Rate/ Unit Rate with Fractions)

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Unit rate

Flashcard
•
8th - 11th Grade
15 questions
Average Rate of Change - Word Problems

Flashcard
•
9th - 11th Grade
15 questions
Unit Rate and Proportions

Flashcard
•
9th - 10th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
TOTD Dec 9

Flashcard
•
KG - University
15 questions
Cycle 4 Flashcard : Rates, Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Determine Unit Rates with Ratios of Fractions

Flashcard
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
14 questions
Attributes of Linear Functions

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
8 questions
Writing Equations from Verbal Descriptions

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Exponent Rules (SImple Laws of Exponents)

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Domain and Range

Quiz
•
9th Grade
25 questions
8.1-8.5 Polynomials Review

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Geometry Final Review

Quiz
•
9th - 12th Grade
23 questions
Writing Equations (Variables on both sides)

Quiz
•
8th Grade