Unit rate

Flashcard
•
Mathematics
•
8th - 11th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 10 apples for $5, the unit rate is $5 ÷ 10 apples = $0.50 per apple.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ava read 110 books in 11 months. How many books per month did she read?
Back
10 books per month.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Mike paid $68 for 4 pizzas. How much did he pay per pizza?
Back
$17 per pizza.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Elijah earned $200 for 8 hours of work. How much does he earn per hour?
Back
$25 per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate in customers per hour?
Back
15 customers per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Jack paid $36 for 4 basketballs. What was the price per basketball?
Back
$9 per basketball.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
TOTD Dec 9

Flashcard
•
KG - University
15 questions
Topic 2 Review (3rd)

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Unit rate

Flashcard
•
8th - 11th Grade
15 questions
Unit Rate and Proportions

Flashcard
•
9th - 10th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
9th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade