Unit rate

Unit rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

8th - 11th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 10 apples for $5, the unit rate is $5 ÷ 10 apples = $0.50 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ava read 110 books in 11 months. How many books per month did she read?

Back

10 books per month.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Mike paid $68 for 4 pizzas. How much did he pay per pizza?

Back

$17 per pizza.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Elijah earned $200 for 8 hours of work. How much does he earn per hour?

Back

$25 per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate in customers per hour?

Back

15 customers per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Jack paid $36 for 4 basketballs. What was the price per basketball?

Back

$9 per basketball.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?