Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. It is often used to determine the cost per item, speed, or efficiency.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 16.80 for 4 gallons of gas, divide 16.80 by 4 to find the cost per gallon.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: $16.80 for 4 gallons of gas.

Back

$4.20/gallon

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: 324 minutes to cook an 18 lb. turkey.

Back

18 min/lb

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: $2.09 for 24 ounces.

Back

$0.09/ounce

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: $220 for 10 hours.

Back

$22/hour

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: 84 points in 6 games.

Back

14 points/game

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?