What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. It is often used to determine the cost per item, speed, or efficiency.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 16.80 for 4 gallons of gas, divide 16.80 by 4 to find the cost per gallon.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $16.80 for 4 gallons of gas.
Back
$4.20/gallon
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 324 minutes to cook an 18 lb. turkey.
Back
18 min/lb
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $2.09 for 24 ounces.
Back
$0.09/ounce
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $220 for 10 hours.
Back
$22/hour
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 84 points in 6 games.
Back
14 points/game
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates/Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships 2/8/25

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate from Graphs

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios/Rates/Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade