Proportions - Real world problems

Proportions - Real world problems

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you solve a proportion?

Back

To solve a proportion, cross-multiply the two ratios and set the products equal to each other.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 bags of Takis cost $5, what is the cost of 1 bag?

Back

The cost of 1 bag is $5 ÷ 3 = $1.67.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Angelo has $20, how many bags of Takis can he buy if each bag costs $1.67?

Back

Angelo can buy 20 ÷ 1.67 ≈ 12 bags.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate?

Back

The unit rate is a comparison of any two units in which the second unit is 1.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Nik plays 6 hours of video games every 2 days, how many hours does he play per day?

Back

Nik plays 6 ÷ 2 = 3 hours per day.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many hours does Nik play in 10 days?

Back

Nik plays 3 hours/day × 10 days = 30 hours.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?